Povinná vojenská služba v ČR: Co se chystá?
Marian Panek
Povinná vojenská služba v ČR vyskakuje jako téma pravidelně. Zastánci začínají větami Ono by jim to neuškodilo, taky jsme to přežili, odpůrci zase Ztracený čas, roky buzerace a poslali byste tam své děti? Pojďme se podívat co na to naši volení zástupci.
Někteří poslanci sněmovních výborů pro obranu a bezpečnost se domnívají, že by Česká republika měla v reakci na situaci na Ukrajině znovu zavést základní vojenskou službu. Zatímco někteří podporují rozšíření dobrovolných cvičení, jiní volají po plnohodnotném návratu povinné služby.Vzhledem k současné ruské agresi na Ukrajině se část poslanců domnívá, že by povinná vojenská služba měla být obnovena, nebo alespoň určité formy výcviku. Jaké jsou názory vybraných poslanců?
Kdo je pro:
Lubomír Metnar (ANO), Milan Brázdil (ANO) bývalý ministr obrany a současný předseda sněmovního výboru pro obranu, je dlouhodobým zastáncem povinného výcviku. "Jsem pro. Vzhledem k technické vyspělosti armády a potřebnému výcviku a zaškolení vojáků by základní služba měla trvat jeden rok," uvádí Metnar. Jeho kolega Miloslav Janulík (ANO) navrhuje, aby se Česká republika inspirovala rakouským modelem. Pro tamní muže mladší 35 let je povinný buď šestiměsíční vojenský výcvik, nebo devítiměsíční civilní služba v sociálních službách nebo nemocnicích. Podobnou možnost měli mladí muži i v době, kdy byla vojna v Česku povinná.
Pro částečně:
Návrat určitých forem tohoto předmětu, který se vyučoval během socialismu, schvaluje také Petr Liška (STAN) z výboru pro obranu. "Ale jinak nejsem pro znovuzavedení povinné služby, i přes svou historickou kariéru vojáka," dodává. Podobné úvahy má i Martin Exner (STAN), místopředseda bezpečnostního výboru. Podle něj by stát měl zavést několikaměsíční branný výcvik, na který by mladí muži dojížděli z domova.
Pro, ale nemožné:
Poslanec Radovan Vích (SPD), člen výboru pro obranu, označuje zrušení povinné vojenské služby za velkou chybu, ale její obnovení je podle něj za současných podmínek nemožné. "Technicky by bylo nutné posoudit zdravotní a psychické schopnosti zhruba jednoho milionu osob, které od té doby nebyly odvedeny. Hlavní tíha posuzování by byla na zdravotnických zařízeních, která jsou již dnes personálně poddimenzována," upozorňuje Vích.
Navrhuje zavedení osmitýdenních základních vojenských výcviků pro muže a ženy nad osmnáct let na dobrovolné bázi. Během nich by stát hradil mzdu a odváděl zdravotní a sociální pojištění. Nicméně varuje, že by tento plán mohl narazit na nedostatek vybavení v armádních skladech.
Proti:
Proti se vyjádřila p.Černochová (ODS):
Proti povinné vojenské službě se dále vyslovili i další členové výboru pro bezpečnost Šimon Heller (KDU-ČSL), Jiří Hájek (STAN), Jan Hofmann (ODS), Petr Liška (STAN), Pavel Růžička, Michal Ratiborský a také Lubomír Wenzl (všichni ANO).